
„Lesz pénz lóvéra?”
Ezzel a címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést a FIVOSZ a Fiatal Vállalkozók Hetén, amelyre a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda ügyvezetője, Petri Bernadett is részt vett. A fő téma az ötletfinanszírozás volt, az, hogy miképp működik az Európai Unióban és Magyarországon.
Petri Bernadett arra bátorította a fiatal vállalkozókat, hogy ismerjék meg az Európai Bizottság kiírásait és pályázzanak közvetlen uniós forrásokra. Ehhez azonban első lépésként elengedhetetlen az adott pályázat céljának pontos megértése. Az EU ugyanis a pénzforrások folyósítását egy adott cél eléréséhez köti. Ez tech cégek esetében például a legtöbbször a fenntarthatóság és a zöldebb gazdaság elérése. A pályázati kiírás tűpontos megértése mellett az is nagyon fontos, hogy olyan megoldásokban gondolkodjanak, amelyek érdekelhetik más tagállamok fiatal vállalkozóit is, és akiket bevonhatnak egy közös projektötletbe.
Milyen tudásra van szükség a pályázáshoz? Többek között érteni kell a gazdasági környezetet, a piacot. Tudni kell menedzselni a projektet, és tisztában kell lenni a szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogokkal.
Az uniós programok jelentős hányadát a közepes és a nagyvállalatok igényeire szabja az Európai Bizottság, főleg, ami a Kelet-Közép Európát és Magyarországot illeti. Ugyanakkor vannak ún. „cascade” finanszírozások is, ahol a pályázat egy nagy szereplője segít a pénzeket elosztani a kisebb szereplőknek. Itt egyébként nemcsak a forrásszerzés lehet hasznos, hanem a kapcsolatok építése is.
Networkingre az Erasmus ösztöndíjak is lehetőséget nyújtanak: határokon átnyúló együttműködésre, tudáscserére, szakmai tréningekre, gazdasági kapcsolatok kiépítésre.
Mielőtt azonban egy fiatal vállalkozó nekifutna a közvetlen pályázatoknak, a tudatosság fontosságára kell felhívni a figyelmet. Ez döntő a projektek és a kapcsolatok építésében, tudatosság nélkül ugyanis nem lehet sikeres pályázatot menedzselni és pénzt szerezni,
A közvetlen uniós pályázatokon való részvétel ösztönzése és támogatása céljából a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda ( MFOI) kezdeményezésére a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen és a Kodolányi János Egyetemen is indult projektmenedzser-képzés, hogy a fiatal vállalkozók minél sikeresebben pályázzanak és minél több pénzt hívhassanak le a közvetlen EU-s forrásokból. A tavalyi képzésből egyébként már kinőtte magát egy vállalkozás, amely jövőre már pályázni is fog Brüsszelben. Ez a pozitív példa inspiráló lehet a fiatalok számára. A vállalkozás világában ugyan mindenkinek a saját álmát kell megvalósítania, de ez annál könnyebb, minél több sikeres példa van előttük.
Közelgő események
[ecs-list-events limit='5' order='DESC']Piacvezető akarsz lenni?
