Elindult a Széchenyi Kártya Program MAX
Előző héttől elérhetőek a vállalkozói hitel- és lízingtermékeket érintő Széchenyi Kártya Program MAX hitelei, amelyről a Porfolio-nak adott interjút Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója, aki a programot koordinálja. Blogcikkünkben a program elődjéhez, a GO! programhoz képest bekövetkezett legfontosabb változásokról olvashattok.
Az új MAX hitel kérelmek befogadása már elkezdődött a területi kereskedelmi és iparkamarák, a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) és a KAVOSZ Zrt. irodáiban. A Széchenyi Kártya Program MAX célja az, hogy versenyképességet erősítő és növekedést támogató kedvezményes finanszírozást biztosítsunk a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások számára.
Mivel az költségekre jutó támogatás kifejezetten a pandémiára reagáló elem volt, így bár az eddigi mértékű 0,5%-os állami kezelési költségtámogatás megmarad, de az afölötti költségek mostantól a vállalkozások által kerülnek megfizetésre, ami nettó fix 2%-os kezelési költséget jelent az érintett vállalkozásoknak. Ezt a változást a megváltozott pénzpiaci környezet teszi szükségessé, illetve az uniós bizottsági rendelet, amely meghatározza az egy adott vállalkozás számára nyújtható támogatások mértékét.
Számos olyan elem is van, amelyek kedvező irányba változnak. Például a fix 3,5%-os kamatozású folyószámlahitel felső összeghatára 100 millióról 250 millió forintra emelkedik és a maximális futamideje 1+1 évről 3 évre növekedik. Ezzel szemben a beruházási hitelek az EU-s támogatási változások miatt 1 milliárdról, 400 millió forintra lett csökkentve.
A háború következményeként az energiapiacon bekövetkezett változásokra reagálva bevezetésre kerül a Széchenyi Energiakártya, amelyre azok a vállalkozások jogosultak, amiknél legalább 30%-ot ér el a rezsiköltség és a 3,5%-os Széchenyi Kártya MAX folyószámlahitelen belül annak 30%-át teszi ki az évi fix 1%-os többlettámogatott kamatozású Széchenyi Energiakártya azzal, hogy annak felsőhatára 30 millió forint lehet. Ezek mellett a vállalkozás idei átlagos havi energiaköltsége legalább a duplája kell, hogy legyen az előző évinek.
A Széchenyi Benzinkút Kártya és a Széchenyi Turisztikai Kártya is be lett olvasztva a Széchenyi Kártya Folyószámlahitel MAX programba, ezzel kibővítve a lehetséges hitelcélokat.
Ezek a legfontosabb változások, azonban ezeken kívül még kisebb változások minden terméknél előfordulnak. A teljes interjú elolvasható a Portfolio cikkében.
Forrás: Portfolio