Hogyan fizethetsz vállalkozóként is mobillal az üzletekben?
A lakosság körében elérkezett a sokak által várva várt elektronikus fizetési kor: az UniCredit Bank szeptemberi belépésével a tíz magyar nagybank közül már csak egyetlenegy maradt, amelyiknek a bankkártyái nem alkalmasak mobilfizetésre. De vajon milyen lehetőségei vannak ma egy vállalkozónak arra az esetre, ha ő is szeretne bankkártya helyett a mobiljával fizetni, a lakossághoz hasonlóan?
A kérdésre a rövid válasz így szól: nagyon jók.
Részletesebben kibontva, a katásoknak és az áfakörön kívüli vállalkozóknak jobb lehetőségeik vannak, mivel ők a lakossági számlákat is használhatják és azokhoz több fizetési lehetőség tartozik. Ezenkívül az iOS rendszerű (iPhone) telefonkészülékekkel is több banknál érhető el a bolti érintéses mobilfizetés, mint az Android rendszerűek esetében.
Mindkét tábor számára létezik azonban olyan univerzális, bármilyen bankkártyával működő lehetőség, amelyet azok a kártyások is használhatnak, akiknek bankjuk nem nyújt ilyen lehetőséget. Tehát lényegében mindenki.
A legfontosabb, hogy a katások és az áfakörön kívüliek számára iPhone készülékkel a Budapest, CIB, Erste, K&H, MKB, OTP, Raiffeisen, Takarékbank, Gránit és UniCredit bankoknál van lehetőség arra, hogy mobillal fizessenek. Az androidos tábor ezek közül a CIB, Takarékbank és UniCredit bankoknál nem használhat saját bankja által kifejlesztett mobilfizetési megoldást, de ahogy utaltunk rá, választhat univerzálisan használható megoldást.
Az áfakörbe tartozó vállalkozók is élhetnek ezekkel a lehetőségekkel, de sokkal szűkebben. A K&H Banknál és a Raiffeisennél azonban biztosan használhatják az üzleti ügyfelek a mobiltelefonos applikációt bolti érintéses mobilfizetésre.
Mindenki más, aki kimaradt ezekből a körökből, élhet olyan megoldásokkal, mint például a Revolut, ahol maga az alkalmazás tartalmazza azt a bankkártyát, amelyikkel lehet érintéssel fizetni, az egyenlege pedig bármilyen magyar bank által kibocsátott bankkártyával feltölthető.
Magyar applikációk
Ha eltekintünk az univerzális Revoluttól, akkor a magyar applikációk csak az üzemeltető bank által kibocsátott bankkártyákkal használhatók, kivéve a bankfüggetlen alapokon fejlesztett OTP Simple alkalmazást, mely – a Revoluthoz hasonlóan – bármely bank kártyájával feltölthető.
A fenti 9 nagybank mindegyike lehetővé teszi, hogy az ügyfél a meglévő bankkártyáját bedigitalizálja iPhone rendszerű mobiltelefonjába, hiszen az iPhone operációs rendszere, az iOS egy saját digitális pénztárca rendszert üzemeltet Apple Wallet néven. Androidnál eltér az
ökoszisztéma ettől, ezért a bankok saját alkalmazásokat fejlesztettek a bolti mobiltelefonos érintéses fizetésre. Nem mindegyik bank tette ezt meg azonban, így Androidon a fenti 9 nagybankból csak 6 támogatja az érintéses mobilfizetést. Mivel ezek nem egy rendszerbe épített szolgáltatáshoz csatlakoznak, mint az iPhone-nál, ezért mindegyik picit másképp működik.
A Budapest Bank alkalmazása hasonlít a legjobban az érintéses bankkártyás fizetéshez, itt ugyanis a PIN kódot a POS terminálon kell megadni. A többi alkalmazásnál a felhasználó nem nyúl a POS terminálhoz, hanem a telefonon adja meg a feloldott képernyőre beállított hitelesítési módot, így szóba jöhet kód mellett minta, ujjlenyomat-olvasó vagy arcfelismerő is.
A fizikai bankkártyánál 15 000 forint alatti vásárlások során nem kell megadni a PIN kódot, de a mobilalkalmazásoknál beállítható, hogy 15 000 forint alatti vásárlások során is kötelező legyen a hitelesítés, így a telefon elvesztése esetén lezárt képernyővel egy forintot sem tud elvinni az, aki megtalálja. Ugyanígy a telefon ellopásától sem kell tartani, a rossz szándékú tolvaj semmit sem tud kezdeni a pénzünkkel.
Az Erste Bank, az OTP Bank és a Raiffeisen Bank nem a banki alkalmazás részeként, hanem egy külön alkalmazásban kínálja a bolti érintéses mobilfizetést, közülük a Raiffeisen Banké csak ezt az egyet „tudja“.
A mobiltelefonos fizetés egyébként a fenti különbségeken túl ugyanúgy működik, mintha bankkártyával tennénk, csak éppen a mobiltelefonnal végezzük ezt a műveletet. A mobiltelefon képernyőjét feloldva kell közelíteni a POS terminálhoz, majd a fizetés megtörténik. Mivel az Androidnál ki lehet kapcsolni az NFC képességet, ezért azt előtte engedélyezni kell, különben a készülék NFC áramköre nem fog látszódni a POS terminál számára.
A bolti érintéses mobiltelefonos fizetés egy korszerű fizetési módszer és nagyobb biztonságot nyújt, mint a plasztik bankkártya, érdemes tehát használni a mindennapokban, vállalkozóként is